Facebook 
Polub nas 

Menu główne 
 

Zbiórki żywności 
Zbiórki żywności
 

Wolontariat 
Wolontariat
 

Kolonie 2018 
Kolonie 2018
 

Wolontariat na FB 
Polub Wolontariat na FB
 

POPŻ 2014-2020 
FEAD
 

Program Skrzydła 
Program Skrzydkła
 

Spiżarnie Caritas 
Spiżarnie Caritas
 

Kromka chleba dla sąsiada 
Kromka chleba dla sąsiada
 

Logowanie 
 


Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
 

DOKUMENTY 
·Statut Caritas Diecezji Ełckiej (od XI.2004)
 

 
I Forum Przedsiębiorczości Północno – Wschodniej

Autor: Admin Dodano: sobota, 09 czerwca 2018 - 17:55


1 czerwca 2018 roku Ełk stał się miejscem rozmów o przedsiębiorczości na Mazurach i Podlasiu. W Ełckim Centrum Kultury odbyło się I Forum Przedsiębiorczości Północno – Wschodniej. Jego celem było nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń przedsiębiorców, samorządowców, przedstawicieli organizacji społecznych i uczelni oraz poruszenie istotnych kwestii gospodarczych i społecznych, mających znaczenie dla naszego regionu.


Organizatorem wydarzenia była Caritas Diecezji Ełckiej. – (…) przedsiębiorczość potrzebuje jeszcze rozwoju, żebyśmy mogli mówić, że bieda od nas odchodzi. Bo im mniej biedy, tym więcej przedsiębiorczości. Im więcej biznesu, tym mniej potrzebujących. Caritas Diecezji Ełckiej zależy, żeby biedy było mniej. (…) Chciałbym kiedyś powiedzieć, że wszyscy mają wystarczająco, aby dobrze żyć, dobrze prosperować i nie potrzebują przychodzić i prosić o pomoc – zaznaczył ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor ełckiej Caritas.

Uczestnicy forum wzięli udział w trzech panelach dyskusyjnych:

- Przedsiębiorczość a rozwój regionalny. Bezpieczeństwo wewnętrzne szansą rozwoju przedsiębiorczości

- Wykluczenie infrastrukturalne barierą rozwoju regionu. Bezpieczeństwo a biznes?

- Rynek pracy a edukacja, rodzina a profilaktyka zdrowotna.

Rozmowy i przemówienia skupiały się przede wszystkim na problemie wykluczenia infrastrukturalnego, rynku pracy oraz edukacji. Brak osób do pracy uczestnicy spotkania wymienili jako ważny czynnik wpływających na rozwój lokalnych przedsiębiorstw. - Nie jest łatwo zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w Polskę północno- wschodnią. Mam nadzieję, że przy pomocy Ministerstwa Edukacji będziemy tutaj tworzyć szkoły, które będą kształcić specjalistów, bo to jest w tym momencie bardzo potrzebne – podkreślił Andrzej Zadrożny, Prezes POL-FOODS Sp. z o.o.

Wiele uwagi poświecono możliwości współpracy biznesu z samorządem. Podkreślano, że samorząd musi zrozumieć cele i założenia biznesu, a biznes musi zrozumieć to, jakie uwarunkowania ma samorząd. - Uważam to za bardzo ważną płaszczyznę. Co miesiąc spotykam się z przedsiębiorcami (…) i rozmawiam o problemach i jak je rozwiązywać. (..) Chcemy, aby samorząd giżycki był gwarantem pewnej stabilności i przewidywalności w prowadzeniu biznesu – zaznaczył Wojciech Karol Iwaszkiewicz, Burmistrz Giżycka. Jako przykład współpracy i udogodnień skierowanych do przedsiębiorców burmistrz wskazał wprowadzenie ulgi podatkowej dla przedsiębiorców działających w branżach o charakterze sezonowym, dzięki której przedsiębiorca ma możliwość utrzymania zatrudnienia przez cały rok.

Paneliści rozmawiali również o bezpieczeństwie wewnętrznym, które ma gwarantować stabilny rozwój już istniejącego biznesu i zachęcać do inwestowania na Mazurach i Podlasiu. Do Ełku ma zostać doprowadzona sieć gazowa. - To przyłączenie powinno zostać wykonane w 2021 roku. Wtedy to dostęp do sieci będzie w pełni możliwy. Tutaj apel do włodarzy i samorządowców! Spróbujcie państwo rozbudować sieć do tego czasu na tym gazie LNG (…), żeby to połączenie dawało pożytek wszystkim – zachęcał Piotr Woźniak, Prezes PGNiG S.A.

Podczas spotkania istniała możliwość promocji marek, usług oraz produktów przez wystawców. W sali wystawienniczej Sponsorzy i Partnerzy prezentowali swoją ofertę. Rozdawano również przygotowaną przez organizatora we współpracy z samorządami ofertę inwestycyjną kilkunastu gmin oraz dyskutowano o potencjale Polski północno-wschodniej. - Warto się spotkać i porozmawiać o potencjale, który tkwi w naszym regionie. (…) Nasz region jest traktowany jako region ekologiczny, gdzie jest dużo jezior i lasów. W związku z tym ten biznes musi być dopasowany do natury, która dała nam taki cudowny dar – podkreślił prof. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz z Instytutu Badawczego- Szkoleniowego Sp. z o.o.RSZ życia Caritas
1497 raz(y) oglądano.
 
MISERICORDIA 
MISERICORDIA
 

Dom Samotnej Matki 
Dom Samotnej Matki
 

Servire Caritati 
Servire Caritati
 

Biedronka 
Partner strategiczny XII Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego
 

I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej  
I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej
 

Pomóżmy Dzieciom 
Pomóżmy Dzieciom!
 

Walczę o siebie 
Walczę o siebie
 

Adopcja na odległość 
Adopcja na odległość - Ekwador
 

NFOŚiGW 
NFOŚiG
 

Urząd Miasta Ełku 
           Urząd Miasta Ełku
 

Uzupełnienia 

Najczęściej czytany artykuł w Z życia Caritas:
XV Lat w służbie potrzebującym
 

Z życia diecezji 
 

 
     
 

CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ © 2007
You can syndicate our news using the file backend.php.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters.
This web site was made with PostNuke, a web portal system written in PHP.

AutoTheme:AT-PMS

Page created in 4,036698 Seconds