Facebook 
Polub nas 

Menu główne 
 

Zbiórki żywności 
Zbiórki żywności
 

Wolontariat 
Wolontariat
 

Kolonie 2018 
Kolonie 2018
 

Wolontariat na FB 
Polub Wolontariat na FB
 

FEAD 
FEAD
 

Program Skrzydła 
Program Skrzydkła
 

Spiżarnie Caritas 
Spiżarnie Caritas
 

Kromka chleba dla sąsiada 
Kromka chleba dla sąsiada
 

Logowanie 
 


Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
 

DOKUMENTY 
·Statut Caritas Diecezji Ełckiej (od XI.2004)
 

 
Podopieczni Schroniska im. św. Ojca Pio pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej

Autor: Admin Dodano: wtorek, 14 listopada 2017 - 08:38


„Do Boga przychodzi się jedynie taką drogą, która zbacza w kierunku bliźniego” – to słowa ks. Alessandro Pronzato, które stały się myślą przewodnią XII-tej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Bezdomnych na Jasną Górę, która odbyła się w sobotę 11 listopada 2017 r. Do tronu Jasnogórskiej Pani przybyło około tysiąca osób bezdomnych w grupach zorganizowanych przez diecezjalne Caritas, a także z ośrodków współpracujących ze schroniskami prowadzonymi przez Caritas w Polsce.


W pielgrzymce wzięła udział grupa pensjonariuszy ze Schroniska im. św. Ojca Pio w Ełku wraz z pracownikami i wolontariuszami Caritas, którym towarzyszył ks. Ryszard Sawicki – wicedyrektor ełckiej Caritas. Program spotkania był bardzo bogaty. Pielgrzymi uczestniczyli m.in. w Drodze Krzyżowej, której rozważania poszczególnych stacji prowadzili bezdomni. Wysłuchali konferencji o. Marcina Ciechanowskiego – paulina, który posługuje jako diecezjalny egzorcysta w Częstochowie. Kapłan ten przypomniał osobom bezdomnym, że aby być zbawionym trzeba uznać w sobie grzesznika. Często przeszkadza nam w tym pycha. Pycha, która nie pozwala nam niejednokrotnie przyjąć pomocy od tego, kto wyciąga do nas rękę. Ojciec Marcin mówił, że należy budować relacje z Bogiem i z innymi ludźmi: „To, że jestem biedny, nie znaczy, że nie mogę czegoś dać innym, dobrego słowa czy chociażby uśmiechu”.

Kulminacyjnym punktem spotkania była msza św. w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bpa Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej. Do osób bezdomnych mówił on, że choć czasem mogą doświadczać fałszywej miłości czy obietnic pomocy bez pokrycia, przez co być może przestali wierzyć w ludzką bezinteresowność, mają w tych momentach patrzeć na wzór Jezusa i Matki Bożej. „Choćby już nikt z ludzi was nie kochał, Bóg was kocha do końca i bez względu na wszystko” – mówił biskup. „Ale nie traktujcie Boga jak sklepu z rzeczami, tylko jak przyjaciela, który może czasem nie da wam zdrowia, może czasem nie da wam pieniędzy, może nawet czasem nie da wam domu, ale zawsze i wszędzie jest z nami, żebyśmy doświadczyli miłości, bo to brak miłości, jakaś chora miłość nas ludzi (…) sprawia, że jesteście na ulicy, że jest wam źle, ale pamiętajcie, to nie tylko i nie zawsze rzeczy nas uzdrowią, zmienią naszą sytuację, to może zmienić tylko prawdziwa miłość” – podkreślił bp A. Przybylski.

Po mszy uczestnicy pielgrzymki otrzymali obiad, przygotowany przez Caritas. Pielgrzymi otrzymali także prowiant na drogę powrotną. Doroczna pielgrzymka została zorganizowana przez Caritas Polska – instytucję charytatywną Konferencji Episkopatu Polski, wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Uczestnicy tego spotkania doświadczyli poruszającego serce poczucia wspólnoty w gronie ludzi dotkniętych przez opuszczenie i wszelkie możliwe egzystencjalne dramaty, nie wyłączając wyniszczającego trybu życia, uzależnień i samotności. Tegoroczna pielgrzymka zbiegła się z początkiem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym ważnym dniu, jakim jest Święto Niepodległości, pielgrzymi szczególnie oddawali swoje życie pod opiekę Maryi Królowej Polski.

ks. Ryszard Sawicki
wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej
ds. formacji i wolontariatuZ życia Caritas
127 raz(y) oglądano.
 
MISERICORDIA 
MISERICORDIA
 

Dom Samotnej Matki 
Dom Samotnej Matki
 

Servire Caritati 
Servire Caritati
 

Biedronka 
Partner strategiczny XII Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego
 

I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej  
I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej
 

Pomóżmy Dzieciom 
Pomóżmy Dzieciom!
 

Walczę o siebie 
Walczę o siebie
 

Adopcja na odległość 
Adopcja na odległość - Ekwador
 

NFOŚiGW 
NFOŚiG
 

Urząd Miasta Ełku 
           Urząd Miasta Ełku
 

Uzupełnienia 

Najczęściej czytany artykuł w Z życia Caritas:
XV Lat w służbie potrzebującym
 

Z życia diecezji 
 

 
     
 

CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ © 2007
You can syndicate our news using the file backend.php.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters.
This web site was made with PostNuke, a web portal system written in PHP.

AutoTheme:AT-PMS

Page created in 3,014600 Seconds